МАСЛИНОВО МАСЛО 1Л

МАСЛИНОВО МАСЛО 1Л

163 MKD
без ДДВ: 155 MKD
Производител: Aгрофила
Шифра на производ: 0011
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Потеклото на маслиновото масло е уште од антички времиња, кое тогаш било наречено ‘течно злато’. Исто така, маслиновото дрво е споменувано и во Библијата. Гледајќи историски, одледувањето на маслинките започнува пред околу 6000 години.
Во денешно време, помас маслиновото масло се користи како главно масло за готвење, има светла боја и неутрален вкус. Богато е со олеинска киселина и има висока температура на горење, што придонесува за неговата употреба за пржење. Поради природниот и неутрален вкус исто така може да се користи како дресинг за салати.
Ова масло е едно од поздравите ладно цедени масла. Поради добрите здраствени карактеристики, погодно е да се користи за кожата и косата, како и за намалување на крвниот притисок. Може да се користи за отстранување на шминка, за ублажување на изгореници од сонце како и за производство на сапуни и друга природна козметика.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Агрофила Дооел © 2019. UKION SHOPS