ОЦЕТ БАЛСАМИКО ОД МОДЕНА 500мл

ОЦЕТ БАЛСАМИКО ОД МОДЕНА 500мл

104 MKD
без ДДВ: 99 MKD
Шифра на производ: 0025
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Балсамикото е се повеќе популарно насекаде низ светот. По потекло е од Италија, а областа Модена се смета за најпозната област на овој вистински оцет, каде се и првите почетоци на неговото производство. Почетоцитедатираат од средниот век, уште од времето на ренесансата. Бил создаден од големите готвачи и љубители на гурманска храна. Денес е широко достапен и многу познат. Тој носи ознака за заштитено географско потекло, која му дава дополнителен квалитет. Балсамикото е добиено од високо квалитетно одбрано грозје, со специфичен начин на производство и има темно- црвена боја. Се користи во салати, преливи, сосови и за маринирање. Современите готвачи го користат во едноставни јадења на кои балсамикото му дава спцифичен вкус. Многу се користи и како декорација на јадења и при сервирање. Реномирана италијанска компанија од Модена направи високо квалитетно балсамико под брендот Фила. Станува збор за одбран квалитет на грозје и префинет вкус.

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Агрофила Дооел © 2018. UKION SHOPS