ОБЕЗМАСТЕНИ МЕЛЕНИ СЕМКИ ОД ТИКВА 250г

ОБЕЗМАСТЕНИ МЕЛЕНИ СЕМКИ ОД ТИКВА 250г

58 MKD
без ДДВ: 55 MKD
Производител: Aгрофила
Шифра на производ: 0031
Достапност (кол. на залиха): На залиха
Количина:

Најстариот доказ за потеклото на семките од тиква е од периодот 7000-5500 B.C. Најпрво биле пронајдени во Мексико а подоцна проширени низ целиот свет.
Мелените семки од тиква се едни од највкусните, најздравите и најхранливите. Поради нивниот вкус, можат да се користат во различни оброци, мусли, салати, смути итн. Тие се одличен извор на магнезиум, бакар и цинк кои се неопходни за убрзување на метаболизмот. Покрај овие карактеристики, овие семки изобилуваат со протеини и големи количини на триптофан. Исто така имаат антиоксидантни својства и помагаат во намалување на нивото на холестерол и намалување на ризикот од срцеви заболувања.
Препорачаната дневна доза е 30г. на ден.

 

 

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

Агрофила Дооел © 2019. UKION SHOPS